Badania uczniów
Informacja
kandydatom do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych.
Badania lekarskie zakresu medycyny pracy:
- kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe,
- uczniów tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych
- oraz uczestników studiów doktoranckich
są prowadzone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26.08.2014r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uczestników studiów doktoranckich ( Dz. U. z 2014r. poz. 1144).
Podstawą do przyjęcia jest prawidłowo wypełnione skierowanie przez placówkę dydaktyczną.
Skierowanie powinno zawierać:
- pieczątkę placówki dydaktycznej,
- aktualną podstawę prawną,
- imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL osoby badanej, a jeżeli nie posiada numeru PESEL, rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość,
- informację o kierunku kształcenia oraz o czynnikach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia,występujących w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu, studiów, kwalifikacyjnych kursów zawodowych albo studiów doktoranckich,
- dokładne określenie czy badanie dotyczy kandydata do szkoły ponadgimnazjalnej lub wyższej, ucznia tej szkoły lub studenta, czy kandydata na kwalifikacyjny kurs zawodowy lub słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego,
- datę wystawienia skierowania,
- pieczątkę i podpis osoby kierującej na badanie lekarskie.
„Pełnoletni kandydaci na kwalifikacyjne kursy zawodowe oraz pełnoletni słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych ponoszą koszty przeprowadzonych badań zgodnie z art. 21a ustawy z dnia 27.06.1997r. o służbie medycyny pracy ( Dz. U. z 2014r., poz. 1184).
Kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych zgłaszający się na badania do lekarza medycyny pracy powinni posiadać:
1. Skierowanie w oryginale.
2. Dowód tożsamości ( legitymacja szkolna ).
3. Wyniki badań diagnostycznych, wykonane w okresie ostatnich 6 miesięcy ( jeżeli posiada ).
4. Karty informacyjne z pobytów szpitalnych wraz z kserokopią ( jeżeli posiada).
5. Zaświadczenie z poradni specjalistycznej ( kardiologicznej, neurologicznej, okulistycznej, endokrynologicznej lub innej ), jeżeli kandydat jest tam leczony.
6. Kandydaci niepełnoletni zgłaszają się z rodzicem lub opiekunem prawnym bądź z pisemną zgodą rodzica na przeprowadzenie badań.
7. Bilans ucznia wraz z kserokopią ( jeżeli posiada ).
Od zaświadczenia lekarskiego osobie badanej oraz placówce dydaktycznej przysługuje odwołanie, wnoszone na piśmie wraz z uzasadnieniem w terminie 14 dni od dnia otrzymania zaświadczenia lekarskiego za pośrednictwem lekarza, który wydał zaświadczenie lekarskie, do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, właściwego ze względu na siedzibę placówki dydaktycznej, a w przypadku gdy odwołanie dotyczy zaświadczenia lekarskiego wydanego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – do instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy.
Zaświadczenie lekarskie wydane w trybie odwoławczym jest ostateczne.
Metryka strony